Egyre feljebb és feljebb kúszik a földgáz ára a kontinensen, holott az ősz egyelőre enyhe és a gáztárolók is rendkívül magas szinten vágtak neki a fűtési szezonnak. Akkor mégis mi okozza a folyamatos drágulást, és minek kéne történnie ahhoz, hogy csökkenni kezdjen a földgáz ára?
Az Európai Unió agrár-élelmiszeripari kereskedelmi mérlege jelentősen növekedett a nyáron.
Augusztusban az előzetes adatok szerint 671 millió eurós többlet halmozódott fel a külkereskedelmi mérlegben, szinte hajszálra annyi, mint egy évvel ezelőtt. Az elmúlt hónapokban a többlet növekedése érezhetően megállt, ami nem probléma, viszont kellemetlen, hogy az export és az import éves alapon csökkent.
Csökkent Németország kivitele és behozatala az idei első hat hónapban a tavalyi azonos időszakkal összevetve - közölte a Destatis német statisztikai hivatal hétfőn.
Júniusban először három hónap után szűkült az Egyesült Államok kereskedelmi mérlege, mivel az áruk és szolgáltatások exportjának értéke jelentősen emelkedett.
A második negyedévben 0,2%-kal visszaesett a magyar gazdaság teljesítménye az előző negyedévhez képest, aminek egyik fontos oka a külpiacok gyengélkedése miatti szerény exportteljesítmény. Az azonban nem igaz, hogy a kiábrándító GDP-adatért kizárólag a kivitel lenne a felelős.
A héten számos igazlmas, nemzetközi adat érkezik. Kínában a gazdaság lassulása miatt erősödnek a deflációs félelmek, így a szerdai kínai inflációs adatot sok befektető fogja figyelni. Csütörtökön és pénteken amerikai infláció és termelői infláció jön, amit minden befektető árgus szemekkel fog figyelni. Az amerikai gazdaság már lassul, így akár egy jobb inflációs adat zöld utat adhat a szeptemberi kamatcsökkentésnek. Pénteken a Michigan-index jön, amelynek az inflációs várakozásokról szóló komponensét a Fed is figyelni.
Az Egyesült Államokban az áruk és szolgáltatások deficitje májusban 75,1 milliárd dollár volt, ami 0,8%-os növekedést jelent a felülvizsgált áprilisi 74,5 milliárd dollárhoz képest. A jelentés, amely a szezonalitással, de nem az árváltozásokkal korrigálja az adatokat, azt mutatta, hogy az export 0,7%-kal 261,7 milliárd dollárra, az import pedig 0,3%-kal 336,7 milliárd dollárra csökkent. A behozatalnál a szolgáltatás kereskedelem ugrott meg a legjobban az Egyesült Államok Gazdasági Elemzési Hivatalának jelentése szerint.
Történelmi csúcsra emelkedett a külkereskedelmi többlet Magyarországon, ám nem csak ez az érdekes a hatalmas áruforgalmi szufficitben. A Magyar Nemzeti Bank vizsgálatából többek között kiderül, hogy az energiaárak alakulása már egyáltalán nem játszik szerepet a külső egyensúly szakadatlan javulásában, és hogy a belső kereslet élénkülése egyelőre nem látszik az importadatokban.
Tavaly több mint 15 év után először csökkent az Európai Unió kereskedelmi deficitje Kínával szemben. Ebben már szerepe volt az Európai Bizottság kockázat- és kitettségcsökkentési lépéseinek, de olyan külső tényezőknek is, mint az energiaválság. Brüsszel hamarosan több büntetővámot is kivethet, hogy megvédje a belső piacát a kínai áruk dömpingjétől, amire Peking csak korlátozottan tud majd reagálni. A legvalószínűbbnek ezért az látszik, hogy protekcionista intézkedések helyett végül tárgyalóasztal mellett alakítják ki az új kereskedelmi kapcsolatrendszert.
Minden idők második legnagyobb többlete alakult ki a külkereskedelmi mérlegben márciusban. A mai jelentés szerint az egyenleg még az előzetes adatokat is kissé meghaladja: 1570 millió euró. Ennél csak egyszer láttunk nagyobb többletet, méghozzá egy hónappal korábban, vagyis óriási tempóban hízik az idén az áruforgalmi aktívum. Rossz hír viszont, hogy úgy tűnik, mindez nem a jelentős exporttevékenység, hanem inkább az import visszaesésének a következménye, tehát egyáltalán nem látszik a gazdasági élénkülés az adatokon.
Magyar szempontból a hét legfontosabb eseménye a Moody's új hitelminősítői döntése lesz, de fontos makroadatok érkeznek a KSH-tól és a Magyar Nemzeti Banktól is. A nemzetközi statisztikák közül a legizgalmasabb az amerikai GDP-és PCE-inflációs adatokra figyelnek majd a piacok, valamint érkezik a Fed Bézs könyve is.
A külkereskedelmi egyenleg tavalyi javulását nagyjából azonos mértékben határozta meg két tényező: egyszerre estek be a 2022-es rekordszintekről az energiahordozók árai, valamint a magas infláció miatt beszakadó lakossági fogyasztás miatt csökkent az import. A kormányzat egyes intézkedései – például az ársapkák – ráadásul fenntartották a cserearány-romlás egyensúlyromboló hatását, a gazdaság középtávon meg is fizeti ennek árát magasabb államadósság és finanszírozási költségek formájában, ami végül alacsonyabb növekedési potenciállal jár együtt – derül ki az Európai Bizottság egyensúlytalansági jelentésének egyik elemzéséből.
Számos sebezhetőséget azonosított az Európai Bizottság a magyar makrogazdasági kilátásairól szóló részletes elemzésében. Kockázatosnak látják a még mindig meglévő árnyomást, a jelentős külső és kormányzati finanszírozási igényeket, valamint a kínai beszállítói láncok miatti geopolitikai helyzet esetleges kedvezőtlen változását. Az új egyensúlytalansági jelentésében az uniós végrehajtó testület óva inti a kormányt attól, hogy visszatérjen a magasnyomású gazdaságpolitikához, valamint felróják, hogy a monetáris transzmissziót is akadályozták a kabinet korábbi döntései.
Februárban az előzetes adatok szerint 1652 millió eurós többlet keletkezett a külkereskedelmi mérlegben, ez történelmi rekordot jelent. Mindez úgy jött össze, hogy közben a kivitel csökken, vagyis igen érdekes folyamatok zajlanak az áruforgalomban.
„Oly hosszú volt a harminchárom év, S oly messze van az én hazám” – szóltak a legendás Omega együttes sorai, mely sorok a véletlen játékának köszönhetően – a balladáétól teljesen eltérő kontextusban – váteszinek bizonyultak. Nagyon hosszú volt az első szabad választás óta eltelt harminchárom (lassan harmincnégy) év, és még mindig nagyon messze van hazánk európai életszínvonal elérésétől. Ráadásul – konvergencia ide vagy oda – folyamatosan csúszunk vissza a mezőnyben. „Omega” így bizonyosan nem, ám ómega annál inkább lehet még a magyar lakosságból. Szükségszerűen adódik tehát a kérdés: e régóta tartó lejtmenetet tapasztalva nem kellett volna már valami nagyon mást megpróbálni?
Az exit pollok alapján.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Emellett kiemelte, hogy országa nem a fegyverek tesztpályája.
Izrael még októberben hajtott végre széleskörű támadást az ország ellen.
A stájerországi tartományi választásokon.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.